Get Free Food At Any Fast Food Joint With This Secret

This budgetologist tells you how to get discounted products that will save you tons and help you maintain a frugal life…but let’s take it a step further now.

In an earlier post, I showed you how to get free drinks at any fast food joint with a simple secret.

Now that you’re on your way to becoming scientists in budgeting…or budgetologists…I’m going to teach you a simple secret that will allow you to get free fast food at any joint you want. It requires a little bit of digging, literally, but it’s worth it when you are seriously strapped for cash.

Step 1: Find some kind of fast food receipt. This can be your friend’s receipt, on the ground, from the garbage…where ever your  ego and dignity will allow you to search. Keep looking until you find a special order receipt. Something like “one burger, no pickles.” You can also just order a burger with no pickles and use that receipt, but it will cost you for the price of the first burger.

Step 2: Call the number on the receipt.

Step 3: Say something along these lines “hi, I came through your drive-thru today and ordered a burger with no pickles but mine had pickles and I’m allergic…can I get a new one?” They will say why yes, of course, come through the drive thru again and just present your receipt.

Step 4: Drive through the drive thru and give them the receipt. They will make you delicious fast food that you will get without paying a single dime.

Step 5: Repeat this to your heart’s desire. Just make sure you go to different fast food places so they don’t recognize you!

♥ The Budgetologist

Advertisements

Get Cheaper Pregnancy Tests Now

Perhaps some of you readers are choosing the frugal life because you’re trying to save money to start a family. Mazel Tov to you!

Whether you’re pregnant because you want to be or it just sort of happened the first and very important step is to check if you’re actually expecting with a pregnancy test.
The pregnancy tests they sell in Walmart, Target and most everywhere else are absurdly expensive. I’ve seen some in the $20+ range. That could go towards diapers or…whatever! It’s so bad that teenagers have resorted to stealing these expensive sticks from the store…and ain’t no one got time for that.

Luckily, this budgetologist has a cheaper alternative. It’s been one of the industry’s best kept secrets for years. And no, it’s not going to some clinic to get a free one because that takes upwards of an hour, although that is an option if you have the time.

Well, here’s the secret: You can get pregnancy tests at the 99 Cent Store. I repeat, your dilemma of buying an $8 pregnancy test or lunch that day has just evaporated.

The 99 Cent Store is heaven for budgetologists and this case is no exception. Pregnancy tests for under a dollar…take as many as you want just to be sure!

At this point you might be saying, “But budgetologist, are those ones like expired or defective or like whatever?” To which I might reply, “No you fool! They’re just cheaper!”

If there’s one thing this budgetologist should be teaching you, it’s to get that notion out of your thick skull that just because it’s more money means it works better. Maybe it works better for Target’s pocketbook if anything, but your best bet is to head to the land of everything under a dolla.

♥ The Budgetologist

Make Your Own Shampoo and Conditioner To Save $$

Not only can shampoo and conditioner be expensive, it can also be cancerous! That’s right, studies show that shampoo has cancerous chemicals in it that are bad for your body. If you want to talk about budgeting, the best thing you can do is not get cancer, which has wiped many out financially despite health insurance…but that’s a whole ‘nother subject.

The point is, something that is cheaper, healthier, and heck, even fun to do is make your own shampoo and conditioner. It will save you money and leave you so fresh and so clean.

To make what this budgetologist likes to call “po man’s shampoo and conditioner” you will need two ingredients:

  1. Baking soda
  2. Apple cider vinegar

So how does it work? First, you’re going to need old shampoo and conditioner bottles with nothing left in them. Take the shampoo bottle, fill it with two parts baking soda one part water. Then shake-a shake-a shake that. That’s your shampoo. Baking soda cleans the hair and leaves it refreshed. Scrub the mixture into your scalp like normal shampoo then rinse.

Next, it’s time to make the conditioner. In your empty conditioner bottle mix one part apple cider vinegar with two parts water. dump that on your scalp and hair after the baking soda to leave it shiny and soft. And that’s it! Not only have you created way cheaper conditioner and shampoo, you’ve gone all natural. Rock on with your bad self.

Here’s another fun thing you can do with apple cider vinegar: use it as a natural appetite suppressant so that you don’t spend as much money on food. Just one table spoon accomplishes this. Then you can do the costly craving avoidance method and there you have it! Multiple uses for cheap-ass products.

♥ The Budgetologist

Get Free Drinks At Any Fast Food Joint With This Secret

Do you love soda but hate shelling out the cash to pay for it? Well, you’re in luck. This budgetologist has figured out how to get free coke, pepsi, sprite, you name it at any fast food restraurant with very low initial cost — not more than two dolla.

The first step is to order a soda at a fast food restaurant. This will be your only start up cost and will range from a dolla to two dolla and some amount of cents. Pay it, it’ll be worth it. For this example, I’ll use this Jack in the Box cup I bought about a week ago.

IMG_0508

There’s coke in here

Now, it gets real simple. All you have to do is keep the cup. Whenever you have a soda craving, simply walk into Jack in the Box and refill your soda. Any day. Any time. I wash out the cup with water in between to make sure it stays clean. None of the store workers will question you — you could’ve just gotten it in the drive thru and now you’re refilling it before you leave again.

If you want to get real fancy, you can continue acquiring cups from different fast food places. Whenever you need a soda, simply go into your trunk and pick the fast food cup that your closest to. This is a fool proof and simple way to get non-stop soda for only an initial buck.

You can also use your presence in the place to get free sauces. For example, this budgetologist was at a fundraiser and bought some tri-tip (I forked over the money because it was for a good cause.) The tri-tip was dry though! And desperately needed BBQ sauce. So, I killed two birds with one stone. I saved money on soda by walking into the building and filling my cup full of free coca-cola, then I simply asked the cashier for BBQ sauce. It made my charity tri-tip more delicious and satisfied my coke-craving all in one trip.

♥ The Budgetologist 

Cut Cable, Curb Costs

There is absolutely, positively no reason to have cable nowadays. A bold statement I’ll stand by it. Cable costs hundreds of dollars a month for a service you can get online for free.

Want to watch your favorite TV show? Just wait until the next day and it’ll be streaming online. Want to watch sports? You can watch those online too. Movies? Yep, it’s called Netflix, hop on the train people.

You can watch a lot of different TV shows on Project Free TV. It’s a free service! Hulu has a lot of television shows on it for free, or borrow your friend’s Hulu Plus account. If you type in any TV show or movie, chances are you’ll be able to find it if you go to Google and put “Gone With The Wind Streaming Online Free.”

You’re probably saying to yourself, “But Budgetologist, I hate sitting through the ads on the MTV website when I’m trying to watch Teen Mom 2 what the ef mannnnn.” To which I reply, get on Google Chrome and get AdBlocker. It works fantastically no commercials and best of all…it’s freeeeeee.

If you haven’t seen my other cost-eliminating techniques to get out of debt check those out. But for christ sakes, get rid of your cable now. It is a luxury that is completely useless…like paying a phone operator to connect your cell phone.

Cable can cost anywhere from $60-$300 a month WHAT?! Cut it now and put that money right into your savings account.

Don’t just sit there eating your popcorn watching your expensive ESPN that isn’t even making you happy anymore, cut that cable! You’ll thank me later.

♥ The Budgetologist 

Avoid Costly Food Cravings

Here’s a secret: The budgetologist loves to eat. And I mean LOVES to eat. But, eating is expensive and so are food cravings.

Ever find yourself craving a chocolate bar and ice cream cake and a hot fudge sunday all at the same time? Yeah, you’re not alone.

Indulging on these cravings every time you have them will only dip into your savings, and let’s not dip our spoons for that.

There’s a secret though. It will help you to curb food cravings. Using this secret you can eat a few of your friend’s fries for free instead of going out and buying your own. Aren’t you a good friend?

Here’s what you do: Let’s say your friend is eating delicious french fries and it’s making you want to buy some. Take two of the fattest french fries you can finagle from your friend.

Get a full cup of cold water. Water…is freeeee!

Eat the first french fry slowly. Really enjoy the taste of it. Don’t be distracted as you’re eating it. Focus on the fry. Got it?

Savor it for a minute longer. Then drink the whole glass of water. Even if you’re feeling full and uncomfortable, finish it anyway.

Then take the second french fry and repeat. Eat it slowly and enjoy it.

Now what will this do?

This tricks your stomach into thinking it just consumed a whole bunch of french fries, when really the stupid thing only ate 2! Tricked you, body!

This is a method models use to lose weight and end food cravings but it’s this budgetologist’s trick for saving money on those horrible cravings!

♥ The Budgetologist

Save Money on Make Up

I work in television, which means people have the misfortune of looking at my mug every day. It also means I must buy a lot of make up to glob on so I look camera ready on the daily.

Make up is very expensive. Very, very expensive. Upwards of $40 for some face crap then anywhere from $8-16 for mascaras, eyeliners and eyeshadows. Um, no thank you. Frankly, I just don’t have that kind of money to spend.

That’s why I say, praise the lord for ELF brand make up. Now you may be asking, “But Budgetologist, won’t ELF and other cheap make up make my skin break out and make my prom date spit in my eyes and never talk to me again?” To which I reply: shut your dirty mouth, you know nothing.

It’s true, ELF might make you break out for the first month. I broke out slightly the first month of wearing it daily. But, a month of break outs is worth a lot of savings. And oh the savings you’ll see.

I’m gonna be flat out honest with you right now and say there’s really no reason to buy those more expensive brands with ELF on the market now. They’re no longer higher quality, they just can’t compete.

And if you’re still caught up on the acne thing, I’ll put my make up removing regiment in a post you can find here this so you definitely won’t break out (4 steps). And duh, of course the make up removing regiment is cheap as hell.

You can get all this shit at Target or Walmart, BTW.

  • Granted, there are some ELF products that are just crap, and I will take my money with me elsewhere to get something that actually works. Here’s the make up I use with the cost: Foundation – I get the ELF studio flawless finish ($6) it lasts me about a month and a half to two and a half months wearing it every day. And let me tell you, it saves so much money. This quality foundation would normally be at least $40 for a bottle like this. I take my loads of savings and put it right into my investing account. Wahoo!

300

  • Powder / Concealer – I use the ELF essential cover everything powder ($2) I swoop it over my whole face and it covers all my hideous blemishes with the liquid foundation above! Now all the boys at the bar will buy me free drinks saving even more money. It’s a win-win, ya dig?

23171_180px_deptImg.jpg._deptImg

  • Eyeshadow – I use the ELF essential flawless eyeshadow ($2) You know how much those Naked Pallets are? Well, cut that shit out it’s just not worth upwards of $50 every time you need new color for your eyelids. And btw, DO NOT get the studio baked eyeshadow it’s absolute garbage and doesn’t even work at all.

e.l.f.EssentialFlawlessEyeshadowsmoky

  • Any brushes at all – They’re all good whether it be for your eyes, bronzer, powder, whatever. And they’re pretty much all a dolla. Again, saving you tens (possibly even hundreds at this point). ELF Subpage Designs
  • Bronzer / Blush – contouring blush and bronzing powder duo pallet – do NOT get the cream version of this, that stuff is absolute garbage. But the powder is a little cheap miracle. It’s based on that good Nars shit but it’s only a fraction of the price. ka-CHING!
IMG_1828

Did you really think imma pay for this picture?

Things I don’t use ELF for:

  1. Lipstick – Don’t use ELF lip anything it’s all absolute garbage. I still opt with a cheap option of course. I go with the Wet n’ Wild brand ($0.99) it’s a nice color and surprisingly stays on. Plus, it’s below a dolla. Cheap cheap cheap!
    300
  2. Eyeliner – This is the one thing I’ll drop coin on. Eyeliner is the lion’s nest of the face (WHAT?!) To me, it’s the most important part of my look. ELF brand is absolute garbage don’t even go there. Any drugstore eyeliner will be more than you want to spend, but sometimes that’s just necessary in this cruel girl world.
  3. Mascara – This is at your discretion. Usually, I steal mascara from my mother and sister until they yell at me, give up trying and finally go buy more for themselves, but I’m hearing that Wet ‘n Wild, which you can get at Target as well, has mascara that is quality and inexpensive. Elf brand mascara is absolute garbage and dries out after like…30 minutes.

♥ The Budgetologist 

Debt Be Gone

When you’re getting out of debt, no matter how long it takes, it’s hell. Straight up. You just will not be able to live the life you were once accustomed to…you know…the life that, oh, I don’t know…got you into debt in the first place? Hmmm? Moving on…

When getting out of debt your first question should be: what am I spending my hard earned cash on that I shouldn’t be spending it on? You will find there are probably a lot of things in the month that suck up your money.

There are a few things besides your expensive morning coffee you should consider getting rid of immediately like:

  1. Your gym membership — anywhere from $30-$60 a month and you really don’t need it. Bust out that dusty elliptical, go for walks and runs or swim in your pool. Heck, even look up free YouTube tutorials on how to be fit and shit.
  2. Have a second car? Guess what, it has A GOTS TA GO! You only need one car at this point in your life and there is no good reason at all to be paying for a second one.
    1. Afraid you’ll lose money on your second car because you haven’t paid down the loan enough to make it worth the sell? Sell it anyway. Holding onto it now is what I like to call financial insanity. Everyone has to cut their losses in finance at some point. Remember, your ultimate goal is to get out of debt FAST. That means zoom that car into the dealer and get rid of it.
  3. Your clothing budget. It’s gone. No new clothes. No new shoes. No new purses. You have perfectly good stuff that will look as great this month as it did last month. Desperate for new clothes for a job interview or because you get bored of your wardrobe every 15 minutes? Borrow something from a friend, or buy a dress you know is returnable from Ross, Kohl’s, Target, or somewhere else they’ll definitely give you a full refund. Keep the tags on (I won’t tell anybody).
  4. Electricity bill — there’s never an excuse to leave on lights. They waste energy and, more importantly, money! Shut off lights no matter what. Another interesting tidbit: if you leave things plugged into the wall they also use a minute amount of energy so unplug everything in your house when you’re not using it.
  5. Don’t be spending money on the movies. There’s tons of free ways to see anything you’ve ever wanted. Ask for your friend’s netflix or Hulu Plus account, find it streaming online, if you’re a girl go on a date and get some chump to pay for you, or torrent it (you won’t get caught…most of the time). Spending your money on movies, music or any sort of apps is a huge waste. Saving these expenses now will only help grow your money!

♥ The Budgetologist 

Cash in the Box

What’s your biggest priority at this point in your life? Is it to move up in your career? Live a healthy lifestyle? Achieve financial independence and get the hell out of this place (wherever that might be).

Here’s something that is kind of controversial to say, but fuck it, I’ll say it: It’s nearly impossible to live a life of a true budgetologist and eat healthy. Eating things like organic kale spinach salad for dinner every day requires a ton of money that I just don’t have right now, do you? Well good…go munch on your kale we don’t want you here anyway.

In my last post I told you how to save money on your morning coffee. Now, I’m going to tell you what I’ve been doing for the last week or so that has saved me a lot of money.

One thing is for sure: if you want to save money you should consider eating at Jack in the Box. Jack in the Box is so cheap it will make your head spin and your wallet full.

475809217

You really think imma pay for this image?

2 tacos for a dollar. How can you beat that?? A taco for fifty cents. Can you think of anything cheaper at any fast food restaurant? Because I can’t…and trust me, I’ve tried. But, it gets even better. What if you could purchase something on the menu and get those tacos for free? It might actually be worth your time and you can keep that dollar in your pocket to use on a rainy day.

Here’s how I save money on coffee and get my lunch for free at the same time.

Jack in the box iced coffee is cheap and delicious. It’s only $1.99 for a mocha, when I would normally pay $5.50 or even upward at other places. After the initial coffee purchase, you’re going to want to hold onto your receipt.

This receipt will quite literally be your meal ticket. That’s because if you fill out a survey on the receipt you can receive two free tacos on your next purchase. Damn!

photo (1)

Here’s my receipt from today. As you an see, I got my mocha iced coffee for less than two dolla. Then, they tell me if I take this little survey and fill in the code, I will get 2 free tacos on my next visit.

The next time I go in, I will go in with the will of 1,000 horses and the bargaining chips of the Russian mob.

I will order my same iced mocha in the morning, then will show my receipt for two free tacos. They will then hand me said tacos and my lunch will be taken care of and paid for.

Best of all, they will give me another receipt with the same damn set up on there, and the cycle will continue indefinitely until either the cashier or I croak. Who will be the first to go? Judging by all these tacos I’m eating…I could make a bet.

Is it the healthiest option? No. But, I will tell you the first month I got to my new job I was surviving mostly on Jack in the Box tacos and I lost about 10 pounds. So, maybe you’ll cut off a few years of your life…you were just going to spend them with your bratty grandkids who don’t even call you on your birthday anyway.

So there you have it. I get my morning coffee and my lunch for $1.99. Then I go and eat my 80 cent potato for dinner and I’m under my $3 limit for the day. I might even have some $2 wine afterwards ooh la la.

♥ The Budgetologist 

Cawfee Tawk

Oh, man do I love my ice vanilla soy lattes from that local cafe and bakery that charges way too much for my morning joe. In fact, I have to pay about $5.55 for a medium one of those every morning. Granted after 10 I get a free one with my punch card but dammit! That’s not going to cut it this month.

As I mentioned, I’m in a financial pickle because my boyfriend just had to be born at the end of August, leaving me strapped for cash after the glorious mini-vacay I got him because I’m the best girlfriend on the planet.

Ground rule of budgetology numero uno (that means number one in Spanish, you know I don’t speak Spanish): When strapped for cash, the morning coffee must be the first thing to go. I know, I know, it makes you want to cry. What did the morning coffee ever do to you besides make you energized and excited to start the day?

Well, it was an unnecessary expenditure that must be destroyed, that’s what it did, foo! I know you don’t like it but you basically have three options here:

  1. You could use that coffee machine in your kitchen that’s been gathering rust and dust and must for the last year. Buying that powder grind from the store will save you nearly $5 a day which is $35 a week which is (hold on, let me get out my phone calculator) $175 a month. That’s a gas bill and a wifi bill!
  2. You could go to trader joes. Purchase the following items: Cold Brew Coffee Concentrate ($7.99) and your choosing of half and half, 2%, or whatever the fuck you put in there. OR, even better, go to a breakfast place, tell them you just bought coffee and hour ago and you need more half and half creamers. Free cream. You can also go to a local car dealership and get powered creamer there for free. If you put sugar in your coffee…don’t be stupid! Go to your local restaurant, tell them you just bought an iced tea an hour ago and you need more sugar packets and use those. 50759-cold-brew-coffee
  3. This third option is what I’ve been doing for the last week and it works great. Why? Because I can get my coffee for $1.99 and I can also get a free lunch at the same time. How, you may ask? Well…read on in the next post to learn more. That’s all for now.

♥ The Budgetologist