Get Cans of Tuna for 87 Cents Each!

Right now, CVS is having an incredible sale. They are selling cans of tuna for only 87 cents. I don’t know about you, but this budgetologist can make a can of tuna into a meal and be full from it until it’s time for the next meal.

Want a cheap ass snack? Or perhaps, a whole lunch? Put some mustard and mayo in there and you’re set. (Get the mayo and mustard from the Cosco lunch stand if you don’t have any and don’t want to pay for it!)

Best of all, you might even be able to get the cans of tuna for free if you use a CVS card.

I had a $5 receipt coupon from CVS after a shopping day. I was able to buy 6 cans of tuna, and got my lunch for the week for free. Make sure to take advantage of these “Extra Bucks” to get free goodies. They’ll go a lot further for you the cheaper items you can get.

Is the tuna the highest quality? No! It’s under a dolla, yo! But…it will be enough for a meal and fill you up. This deal might not last forever, or maybe it will. This budgetologist didn’t check the details of that. Regardless, you’re going to want to hit up CVS right away to get tunalicious.

♥ The Budgetologist

Advertisements

Cash in the Box

What’s your biggest priority at this point in your life? Is it to move up in your career? Live a healthy lifestyle? Achieve financial independence and get the hell out of this place (wherever that might be).

Here’s something that is kind of controversial to say, but fuck it, I’ll say it: It’s nearly impossible to live a life of a true budgetologist and eat healthy. Eating things like organic kale spinach salad for dinner every day requires a ton of money that I just don’t have right now, do you? Well good…go munch on your kale we don’t want you here anyway.

In my last post I told you how to save money on your morning coffee. Now, I’m going to tell you what I’ve been doing for the last week or so that has saved me a lot of money.

One thing is for sure: if you want to save money you should consider eating at Jack in the Box. Jack in the Box is so cheap it will make your head spin and your wallet full.

475809217

You really think imma pay for this image?

2 tacos for a dollar. How can you beat that?? A taco for fifty cents. Can you think of anything cheaper at any fast food restaurant? Because I can’t…and trust me, I’ve tried. But, it gets even better. What if you could purchase something on the menu and get those tacos for free? It might actually be worth your time and you can keep that dollar in your pocket to use on a rainy day.

Here’s how I save money on coffee and get my lunch for free at the same time.

Jack in the box iced coffee is cheap and delicious. It’s only $1.99 for a mocha, when I would normally pay $5.50 or even upward at other places. After the initial coffee purchase, you’re going to want to hold onto your receipt.

This receipt will quite literally be your meal ticket. That’s because if you fill out a survey on the receipt you can receive two free tacos on your next purchase. Damn!

photo (1)

Here’s my receipt from today. As you an see, I got my mocha iced coffee for less than two dolla. Then, they tell me if I take this little survey and fill in the code, I will get 2 free tacos on my next visit.

The next time I go in, I will go in with the will of 1,000 horses and the bargaining chips of the Russian mob.

I will order my same iced mocha in the morning, then will show my receipt for two free tacos. They will then hand me said tacos and my lunch will be taken care of and paid for.

Best of all, they will give me another receipt with the same damn set up on there, and the cycle will continue indefinitely until either the cashier or I croak. Who will be the first to go? Judging by all these tacos I’m eating…I could make a bet.

Is it the healthiest option? No. But, I will tell you the first month I got to my new job I was surviving mostly on Jack in the Box tacos and I lost about 10 pounds. So, maybe you’ll cut off a few years of your life…you were just going to spend them with your bratty grandkids who don’t even call you on your birthday anyway.

So there you have it. I get my morning coffee and my lunch for $1.99. Then I go and eat my 80 cent potato for dinner and I’m under my $3 limit for the day. I might even have some $2 wine afterwards ooh la la.

♥ The Budgetologist 

What’s For Dinner?

I’m struggling this month, I’m really struggling this month. My boyfriend had a birthday and it wiped me out financially. Damn him for being born!

I figure after rent, utilities, gas, wifi and my hefty credit card bill I’ll barely have any money for food every day. It’s going to be pushing it to be able to spend $5 a day. I’m aiming more for about $3 a day.

Now let’s just put this out there now, I can’t cook for shit. I screwed up nachos last night. But it’s for good reason, dammit. I never wanted to be a housewife (a fate worse than death in my young mind. Why? Well, no financial independence of course! Stuck under the financial fate of a husband who might have an Ashley Madison account as we speak, no thank you.) so it was intentional that I never learned to cook! Yeah, kicking myself over that one.

Luckily, there’s some life hacks I use to stay under budget and not cook. First of all, I live on baked potatoes. I love those things. They’re about 80 cents a potato. Throw them in the microwave (but for christ sakes, poke holes in them first, common now). I’ll be eating one for dinner for sure. They fill you up with all that starch. Gotta love them.

I get butter packets from local restaurants that serve breakfast so I don’t have to pay for butter myself. Just go in, say you were a customer earlier and you’d like some extra butter packets. It’ll work every time, guaranteed.

Then I spend about $1.68 on sour cream and just go. to. town. Hey, It’s not a lot of calories and it’s freakin delicious. Why not save money and lose weight at the same time?

♥ The Budgetologist